Шефот на руската дипломатија Лавров утре во посета на Техеран

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ќе го посети Иран, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Иранската новинска агенција ИРНА објави дека министрите за надворешни работи на Русија, Турција, Ерменија и Азербејџан биле поканети во Техеран на разговори.

Тема на средбата, како што се наведува, се односите меѓу Ерменија и Азербејџан по тензиите во конфликтот во Нагорно Карабах.

Од почетокот на офанзивата против Украина во 2022 година, Москва му се обрати на Техеран за воена и економска помош, а двете земји се под санкции од Западот.

Западните земји го обвинуваат Иран дека ја поддржува офанзивата на Москва со обезбедување на руските сили со беспилотни летала.

Претходна вестПретрес во Кичево, пронајдени пиштоли и муниција, приведен скопјанец
Следна вестМицевски од пенал го реши скопското дерби