Шестмина починати и 129 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починале шест лица, а потврдени се 129 нови случаи, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 1.535 тестирања, а најголем број нови случаи се од Скопје – 45 и од Штип – 25.

Нови случаи по градови:

– Куманово 7
– Дебар 1
– Штип 25
– Прилеп 4
– Тетово 9
– Струга 5
– Битола 6
– Охрид 3
– Кавадарци 1
– Гостивар 9
– Кочани 3
– Демир Хисар 1
– Делчево 1
– Свети Николе 3
– Кичево 6

Починати се шест лица, пет пациенти од Скопје и еден од Струга.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти

Досега во земјата се направени вкупно 92.550 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.797, бројката на оздравени пациенти е 5.254, на починати е 451, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.092

Претходна вестЗНМ ги осуди нападите врз Мирослава Бурнс и Љупчо Златев
Следна вестСЗО донира заштитна опрема за Клиниката за инфективни болести