Скопјанка со ножици го бодела поранешниот партнер пред казино

46-годишна скопјанка, со ножици го бодела поранешниот партнер пред казино на паркинг на улицата „Никола Карев“, во Скопје. Таа е осомничена за обид за убиство.

– По претходна вербална расправија во казино, додека оштетениот играл на апаратите, осомничената во видно алкохолизирана состојба, започнала да крши чаши и да удира по апаратите за играње. Оштетениот и неговиот пријател излегле од казиното, но по нив излегла и осомничената. На паркингот го нападнала оштетениот со метални ножици и со сечивниот дел од ножиците му нанела два убоди и тоа во пределот на градниот кош – срцето и пределот на абдоменот.

Бидејќи постојат околности што укажуваат дека има опасност осомничената да се крие односно да се даде во бегство, постои основан страв дека ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз оштетениот, сведоците и вештаците, дека би можела го повтори кривичното дело односно ќе го доврши обиденото кривично дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор, соопштуваат од Обвинителството.

Претходна вестИЈЗ: Децата до 14 години да не конзумираат половина литар „Прајм“, содржи засладувачи
Следна вестРеновиран Одделот за литература за деца во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“