Скопско лето: Концерт на Јана Каевска, Ивона Базгалоска и Ана Трсунова

Во рамки на „Скопско лето“ вечер, во Музејот на македонската борба, концерт ќе одржат Јана Каевска (флејта) и Ивона Базгалоска (пијано), а гостин е Ана Трсунова (флејта).

На програмата се дела од Г. Коларовски, Ф. Мартен, С. Прокофјев, А. Грнин, П.И. Чајковски и Т. Прокопиев.

Почетокот на концертот е во 20:30 часот, а влезот е слободен.

Јана Каевска е родена во Скопје, 1999 година. Своето музичко образование го почнува во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во класата на проф. Николина Ефтимова Тодоровска. Дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје во 2021 година како дел од класата по флејта на проф. м-р Страшо Темков. Како ученик, а потоа и студент редовно настапува на училишните концерти и циклусот концерти Мусица вива на ФМУ. Член е на квартетот Аулос од 2018 година со кој има оставарено бројни настапи. Како дел од Аулос има настапувано на значајни фестивали како Денови на Европско Скопје 2021, Скопско лето 2022, БитФест 2022. Настапува на Првата регионална средба на флејтисти „Флаута & ме“ во Загреб, 2019 година како и на Втората регионална средба на флејтисти „Флаута & ме“ во Нови Сад, 2023 година и тоа како солист и како дел од квартетот Аулос.

Ивона Базгалоска е една од најактивните и најнаградуваните млади македонски пијанисти. Првата фаза од нејзиното музичко образованието го започнала во ОМУ „Методи Патче“ во родниот Охрид во класата на професорот Даниел Чуркоски, каде што завршила како првенец на генерација. Од 2010 година до денес таа е добитник на бројни специјални и први награди на државни натпревари. Редовно учествува на ревијални концерти и одржува самостојни концерти. Ивона соработува со реномирани диригенти како Борјан Цанева, Игор Манашерова и Ле Фи Фи. Таа настапила три пати како солист со Македонската филхармонија, а во 2021 г. настапува и како солист со „Санкт Петербуршката камерата’’ во Санкт Петербург. По завршувањето на средното музичко образование во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј” во класата на професорката д-р Нина Костова, врачена и е награда за најдобар инструменталист доделена од семејството на Илија Николовски – Луј. Своето образование го продолжува на Факултетот за музички уметности каде што дипломира со највисока оценка во класата на проф. д-р Нина Костова. За време на своето образование Ивона е и под менторство на признатите педагози и професори, проф. Борис Романов и проф. Људмила Романова. Магистрира на Факултетот за музичка уметност во Скопје под менторство на проф. д-р Нина Костова. Освен репертоар за соло пијано, свири и камерна музика и соработува со признати музичари во Македонија. Во 2018 година, таа настапува на фестивалот „Златна лира“ заедно со виолинистот Александар Иванов. Ивона формира клавирско дуо со проф. д-р Нина Костова. Во 2023 год. пијано дуо Костова – Базгалоска концертираат низ градовите во Македонија како и во Загреб, Хрватска.

Ана Трсунова е млада флејтистка од прва година во класата на проф. м-р Страшо Темков во Факултетот за музичка уметност во Скопје. Ана своето музичко образование го започнува на осум годишна возраст во Државното музичко училиште во Битола, учејќи флејта кај проф. Александар Стефановски. Во своето средно образование има прилики да свири во склоп на Битолскиот дувачки оркестар, како и во Битолскиот камерен оркестар на фестивалот за кларинет и саксофон „СаџЦлар“. Како млад музичар, се стекнува со повеќе награди на натпревари, меѓу кои и прва награда на Собирот на флејтисти „Тахир Куленовиќ“ во Ваљево, Р. Србија во февруари изминатава година. По повод „Денови на Владо С. Милошевиќ 2024“ во Бања Лука, Босна и Херцеговина, одржа концерт со камерниот состав заедно со Јана Каевска и Леона Мариќ под менторство на својот професор Темков. Како студент е редовен учесник на циклусот концерти во склоп на факултетот „Мусица Вива“, како и член во камерни состави и симфонискиот оркестар при ФМУ-Скопје.

Претходна вестМНР: Македонската државјанка која загина во сообраќајка кај Солун имала 29 години
Следна вестИзгаснати седум пожари на отворено, активен е пожарот кај селото Цер