Со над 20 тони вода дејствувано врз пожар во Кичевско

Хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР, по добиено барање од Центарот за управување со кризи (ЦУК), денеска дејствуваше на пожарот на отворено во атарот на село Цер, општина Кичево.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, хеликоптерот исфрли над 20 тона вода и го стопира кракот што се наближуваше да зафати букова шума.

Претходна вестЦистерна се превртела на автопатот Градско – Велес
Следна вестСончево и многу топло до 40 степени