СЗО: Почетокот на учебната година е деликатен епидемиолошки предизвик

Светската здравствена организација соопшти дека Европа се приближува кон почетокот на новата учебна година, што ќе биде деликатен период.

Како што беше објавено од Светската организација, постојат бројни докази дека младите луѓе се најчести преносители на коронавирусот.

Ханс Клуж, регионален директор на СЗО за Европа, предупреди дека постарите граѓани треба да се вакцинираат за да се заштитат од зимската сезона на грип, за време на која смртноста се зголемува, објави „Ројтерс“.

Претходна вестГостиварски полицаец извршил напад, па лажно пријавил дека бил нападнат
Следна вестКој ги пали возилата во Скопје? Истрагата е во тек, истрагата е во тек, истрагата…