Тешка сообраќајка на патот Прилеп – Битола

На патот Прилеп – Битола, вчера во попладневните часови се случи сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот, а едно е потешко повредено.

Како што информираат од прилепското основоно јавно обвинителство, според првичните сознанија, во несреќата учествувале три возила – „фиат дукато“ со прилепска регистрација, „ауди А8“ со бугарска регистрација и „фиат добло“ со прилепски ознаки.

Во незгодата животот го загубила сопатничка во возилото „фиат добло“, на возраст од 36 години. Сопатникот во автомобилот „ауди А8“, на возраст од 19 години, најпрвин бил хоспитализиран на одделението за интензивна нега во болницата во Битола, а потоа поради сериозноста на повредите бил префрлен на Клиничкиот центар во Скопје.

Веднаш по извршениот увид, јавен обвинител издал наредби за обезбедување докази за утврдување на причините за несреќата, како и наредба за обдукција врз телото на починатата.​

Претходна вестСкопјани имаат уште 10 дена да ги исплатат долговите за вода на рати и без камата
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Македонија со СДСМ и Заев секој ден доживува нов пик на заразени од Ковид-19