Топењето на „глечерот на судниот ден“ се забрзува, може да биде катастрофално за Лондон, Њујорк и Шангај…

Два атоли, корални острови, на тихоокеанската островска држава Кирибати исчезнаа поради зголемувањето на нивото на океаните, а научниците предвидуваат дека областа би можела да биде непогодна за живеење во следните неколку децении, раселувајќи стотици илјади луѓе, пишува британски „Телеграф“.

Како што се наведува, светот со години постепено се соочува со ваква слика, од Венеција, Холандија, Малдивите и Лондон. Истражувачите тврдат дека „засиленото топење“ на глечерот Твајтс на Антарктикот, познат и како „глечерот на судниот ден“, може да го подигне нивото на морето побрзо од очекуваното.

За прв пат се појавија непобитни докази дека топлата морска вода навлегува под глечерот Твајтс, кој е со големина на Флорида и содржи доволно вода за да го подигне нивото на светските океани за 65 сантиметри.

-Загрижувачки е што ја потценуваме брзината со која глечерот се менува, што е погубно за крајбрежните заедници ширум светот, рече д-р Кристин Дау, професорка на Факултетот за животна средина на Универзитетот во Ватерло и ко- автор на студијата.

Како што климатските промени ги зголемуваат глобалните температури сè повисоки и повисоки, глечерите и ледените плочи во планинските региони и поларните ледени капа се топат. Мразот што еродира тече директно во океаните, зголемувајќи го нивото на морето. Секое ненадејно зголемување може да биде катастрофално за крајбрежните градови, како Лондон, Њујорк и Шангај, пишува „Телеграф“.

Твајтс, кој е широк околу 120 километри и длабок 1,2 километри, полека се топи со децении, но сега тим од меѓународни истражувачи откри докази за „засилено топење“.

Авторите на студијата се надеваа дека ќе бидат потребни стотици години за Твајтс да го изгуби мразот, но сега стравуваат дека тоа би можело да биде прашање на децении. На долг рок, пишува британски Телеграф, единствениот пат напред е да се ограничат емисиите на јаглерод диоксид.

– Да, веројатно стигнавме до точката од која нема враќање, заклучуваат авторите на студијата.

Тие предупредуваат дека ранливите нации како Кирибати треба итно да почнат да инвестираат во заштита од пораст на нивото на морето, како што направи Лондон со бариерата Темза.

Претходна вестБесплатен превоз за средношколците за време на летниот распуст
Следна вестМалишиќ: Одредени компании го поскапеа лебот за 10 отсто