Тригодишно дете смртно го застрела својот помал брат, пронашол пиштол во чантата на мајка си

Тригодишно момче пронашло пиштол во чантата на мајка си и случајно го застрелал својот двегодишен брат, убивајќи го, соопшти полицијата во Гери, Индијана. Полицајци биле испратени во локалната болница во петокот вечерта поради 2-годишна жртва од огнено оружје, јавува „Асошиетед прес“.

Мајката на детето им кажала на тамошните полицајци дека нејзиниот 3-годишен син пронашол пиштол во нејзината чанта откако таа ја напуштила спалната соба и случајно го застрелала неговиот помлад брат, кој подоцна починал од повредите. Работната група за убиства на Обвинителството на Лејк Каунти го истражува пукањето што се случи во дом во Гери.

– Спроведуваме кривична истрага и потоа ќе му ја претставиме на окружниот обвинител на Лејк, кој одлучува дали се работи за невнимание или несреќа, изјави началникот на полицијата на Гери, Сем Робертс, за локалните медиуми.

Градоначалникот Џером А. Принс и началникот на полицијата на Гери, Ентони Титус, ја истакнаа важноста на возрасните да преземат чекори за правилно обезбедување на огнено оружје и други уреди кои можат „да станат оружје во рацете на невините деца“.

Особено, тие апелираа да се употребуваат кутии или брави за пиштоли за да се обезбеди огнено оружје.

 

Претходна вестНа Железницата никако да и тргне: Локомотивата за Битола никако да се поправи, мостот на Црна река ќе се прави два месеца…
Следна вестКовачевски: Постои доволно простор во мај да се организираат изборите