Тројца македонски државјани, татко и две деца, ја напуштија Газа

Во текот на вчерашниот ден, тројца државјани на Република Северна Македонија (татко и две деца), безбедно ја напуштија Газа и во придружба на вршителот на работи во нашата Амбасада во Каиро, Елма Алторок беа упатени кон египетскиот главен град, а од таму кон Северна Македонија, сооппшти Министерството за надворешни работи.

Со нив, преку Рафах се евакуираше и мајката на децата, која има палестинска патна исправа.

Во Газа, според МНР, има уште двајца наши граѓани, брачен пар, кои се исто така вклучени во официјалните листи за евакуација. Но, нивното напуштање на Газа зависи од околностите на терен, односно безбедносната проценка кој дел од Газа е најпогоден, а со тоа и потребата за итна евакуација на странските државјани.

Министерството за надворешни работи преку својата дипломатска мрежа во Кајро и Тел Авив останува во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и Израел како и со нашите државјани до завршување на целосното евакуирање на нашите граѓани, информираат од оваа институција.

Претходна вестМакедонија годинава е на 67-то место од 142 земји според индексот на владеење на правото
Следна вестЈСП со дополнителен број автобуси за Задушница