Тројца починати и 38 новозаразени од вирусот-во Скопје дури 24

Тројца починати и 38 новозаразени од корона вирусот во изминатово деноноќие во Македонија. Ова пред малку го соопшти Министерството за здравство.

-Починаа двајца пациенти од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74 годишен пациент, лекуван на клиниката од 21 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 57 години, хоспитализиран на 23 мај. Во Институтот, од болницата Ремедика, за анализа е пристигнат постмортем брис на пациент од Скопје (53г) и истиот е позитивен на ковид-19, се наведува во информацијата.

Во последните 24 часа направени се 560 тестирања, а регистрирани се 38 нови случаи на ковид-19 – во Скопје 24,Куманово 4, Штип 4, Тетово 3, Битола 1 и Неготино 2 лица.

Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти –  Скопје 1, Куманово 1,- Прилеп 4, Велес 9 и Битола 1.

-Досега во земјата се направени вкупно 27023 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 168 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Куманово и Скопје и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19, наведува Министерството.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 2.077, бројката на оздравени пациенти е 1.486, на починати е 122, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 469.

Претходна вестНезависниот полициски синдикат со прашања до министерот за набавката на 600 ремени
Следна вестЧулев: Не е точна информацијата за набавката на ремени