УХМР издаде метео предупредување: Попладне се очекува невреме со пороен дожд, грмежи, град…

Денес поголемиот дел од земјата се уште ќе биде во портокаловата фаза за опасност од високи температури, предупредуваат од УХМР во соопштението објавено на нивната интернет страница.

-Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, а наместа процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со услови за појава на град, се наведува во соопштението.

Околу 18:00 часот се очекува невреме да ги зафати скопската котлина, тетовско-гостиварскиот регион и кумановско-кратовскиот регион.

Претходна вестКралот Чарлс и кралицата Камила ќе носат oхридски бисери
Следна вестТриумф против Ангола за пласман на Македонија во главната рунда на СП