Влада: Не е точно дека го прекршуваме договорот од Преспа

Македонската влада ги отфрли наводите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис дека Македонија го прекршила Договорот од Преспа. До ова доаѓа откако Мицотакис вчера во Брисел го отворил прашањето за  наводно непочитување на европското законодавство од страна на земјава поради тоа што во заклетвата претседателката Силјановска не го употреби уставното име, додека пак, премиерот Мицкоски најави дека во своите изјави ќе го користи името Македонија.

-Во целост ги отфрламе наводите за наводно кршење на Договорот од Преспа од страна на клучните политички личности во државата, и превземените обврски согласно Уставот. Истакнуваме дека државата продолжува да ги почитува превземените обврски од Договорот од Преспа во сите негови аспекти, вклучувајќи го тука и употребата на името “Македонија”, како и името “Северна Македонија” во соодветни формати и прилики утврдени со Договорот и Уставот на државата, соопштија од Владата.

Се додава дека превземените обврски се двонасочна улица, и воедно треба да се земат во предвид и обврските кои ги има соседна Грција а кои не се исполнети.

-Исто така, сакаме да нагласиме дека процесот на европски интеграции продолжува да биде наш важен приоритет. Ние сме уверени дека нашиот напредок и придонес кон регионалната стабилност и безбедност, како и нашата посветеност на реформите, ќе бидат правилно оценети и вреднувани од страна на Европската унија, се вели во одговорот од македонската Влада.

Претходна вестВо гимназијата „Раде Јовчевски Корчагин“ има околу 60 места за вториот уписен рок
Следна вестВо Албанија живеат само 2.281 Македонец, а 7.957 граѓани се изјасниле како Бугари