ВМРО-ДПМНЕ: Анкетната комисија за канцер мафијата да продолжи со работа и да се прошири опфатот

Анкетната комисија за канцер мафијата да продолжи со работа и да се прошири опфатот. Аферата „Диво месо“ го јаде системот, побара денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Најголемата опозициска партија наведува дека документите кои дојдоа до ВМРО-ДПМНЕ покажуваат дека ФЗОМ нарачал и изготвил извештај од кој јасно се гледа дека скандалозното работење на Онкологија, основаните сомнежи за заработка на грбот на болните пациенти, и несоодветен третман на заболените од рак се случува и денес.

-Лековите наместо кај болните, завршуваат надвор. Имено пациенти кои добивале лек, наместо да им биде аплициран во болницата за што им е наплаќано е изнесуван надвор. Скандалот со Онкологија не само што треба да биде расчистен, туку и треба да запрат злоупотребите. Одговорност мора да има, се наведува во партиското соопштение.

Претходна вестВо бурата Кириан во Европа загинаа најмалку 16 луѓе
Следна вестВо Маврови анови ноќеска наврнале 87 литри дожд на квадратен метар, поплавени подруми во Дебар…