ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и Заев ортаци во криминалот и корупцијата

Венко Филипче и Зоран Заев се браќа по криминал и корупција. Беа живи фатени кога во најголемата здравствена криза во Македонија, Ковид кризата, бркаа провизии за набавка на вакцините, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

-Додека илјадници граѓани починаа поради доцнењето на вакцините и Македонија бележеше највисоки стапки на смртност во време на Ковид кризата, Венко Филипче како министер за здравство во владата на Заев договараше вакцини со фирмата Стабри од Хонг Конг по 100% повисока цена од тоа што го плаќаа останатите земји, односно другите влади плаќаа по 30 долари, а Филипче и Заев договараа 62 долари. За 200 илјади вакцини тоа се 6 милиони евра повеќе пари. Тоа е методот на работа на Венко Филипче, ортакот во бизнисите и матните зделки на Зоран Заев, наведуваат од владеачката партија.

Се нагласува дека тие се „лицето и опачината на истата паричка“.

– Сега Филипче седнува на фотељата во СДСМ мислејќи дека така ќе се заштити од одговорноста од коруптивните зделки за кои постои сериозен сомнеж дека ги направил како министер во владата на Заев. И тој и Заев мислат дека СДСМ ќе ја користат како заложник за да се спасат од евентуални постапки. Но треба да знаат дека таа математика нема да им помине, односно секој кој се огрешил и ќе одговара, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна вестСДСМ: Минималната плата мора да продолжи да расте, го поддржуваме ССМ во барањата
Следна вестПолицијата пронајде марихуана кај двајца скопјани во Охрид