ВМРО-ДПМНЕ: Филипче ќе одговара за криминалите

Венко Филипче со девет илјади гласови, колку се потребни за советник во општина стана лидер на СДС. Еден Заев се замени со друг Филипче. Тажен крај на сагата за нов лидер, со стари навики, соопштија денеска од ВМРО-ДПМНЕ.

– Филипче не е нов лидер, туку чувар на фотелјата на Зоран Заев. Човекот е одговорен за погромот со Ковидот, каде десетици илјади луѓе ги загубија животите, директно одговорен за матните тендери каде референцата за избор емаил контакт на Жути кој доби милиони од стерилизацијата, или неговата хациенда на Водно веднаш до директорот на Клинички или пак модуларната болница за која Филипче не убедуваше дека кабелот е виновен. Филипче е најдобрата маска на Заев. Исти луѓе исти вредности. Ако мисли Филипче дека ќе се спаси, и кога ќе одговара за криминалите ќе вика дека е политички реваншизам овој пат тоа е најпогрешниот начин да избега од одговорност. Одговорност ќе има, се вели во сооппштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна вестМВР: На Табановце се чека поради црвеното ниво на безбедносен ризик во Србија
Следна вестПочнува Петровденскиот пост