ВМРО-ДПМНЕ: ЈО веднаш да покрене истрага за случајот „Диво месо“

Повеќе од два месеца Јавното обвинителство молчи и не отвора истрага зошто пациентите не ја добивале соодветната терапија, зошто не работел КАТО системот на клиниката за Онкологија и кој се заработувал на грбот на болните граѓани од канцер, обвини денеска ВМРО-ДПМНЕ.

-Низа информации кои излегоа од граѓани кои биле директно засегнати, информации од медиумите дека се набавувала терапија од омилената веледрогерија, без протоколи и евиденција, информации дека терапијата за болните од канцер завршувала ма црниот шазар, како и не користење на КАТО системот само укажуваат дека случајот „Диво месо“ бил планиран и свесно разработена машинерија за богатење и тоа на грбот на најболните. Дури и вонредната финансиска контрола на клиниката за Онкологија потврдува дека има низа на прекршување на процедурите. И наместо веднаш Јавното обвинителство да покрене истрага, повеќе од два месеца молчи и не открива што точно се случувало на Онкологија, соопштија од опозициската партија.

Според ВМРО-ДПМНЕ, со ваквиот однос од јавното обвинителство сакаат да се прикријат вистинските виновници, со што пак се фрла дамка и на оние здравствени работници кои професионално си ја вршат својата работа.

-Случајот „Диво месо“ е реалната слика како функционира македонското здравство во владеењето на СДС и ДУИ. Власта на СДС и ДУИ и за овој скандал е најодговорно и најповикана, бидејќи повеќе од 6 години управува со здравствените институции. Случајот Диво месо мора да има правна разрешница, кој и зошто се богател на болеста на болните од канцер?, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата го повикаа ЈО веднаш да постапи и секој што бил инволвиран во канцер мафијата да биде изнесен пред лицето на правдата.

-Мора да се стави крај на канцер мафијата. Мора секој што се огрешил пред законот да одговара, посочуваат од опозициската партија.

Претходна вестНа Светскиот ден на детето македонското Собрание го преземаат децата
Следна вестРекордна 400-та недела, Ѓоковиќ на врвот на АТП листата