ВМРО-ДПМНЕ: Во новата година оваа влада ќе падне, за Македонија да се крене

Како што владееше цела година, СДС продолжува и во последниот ден од годината со лаги, клевети и манипулации. Добро е да се знае дека се што кажува СДС е лага, а дека тоа е така потврди и нивниот суд кој ја осуди за ширење на клевети врз лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Најголемата опозициска партија наведува дека „СДС е партијата осудена дека клевети од нивниот суд, а во новата година на дело ја објавија новата коалиција СДС, Левица, ДУИ која е позната по заедничкото гласање, блокадите и кочењата во општините Аеродром, Охрид, Гевгелија, Свети Николе, Бутел, Велес, Прилеп и многу други општини.

-Разбираме дека Мицкоски е најголема фрустрација на Ковачевски затоа што се спрема и политичка пензија за Ковачевски а тоа ќе значи избори, нова и одговорна влада. Во СДС има многу внатрепартиски проблеми а борбата е по функции, тендери и пари. Додека виси фотелјата на Ковачевски секој дефокус само им ги продлабочува проблемите. Наместо да се занимаваат со ВМРО-ДПМНЕ им препорачуваме на социјалдемократите да си погледнат во својот двор и многу повеќе да се занимаваат со државата каде има алармантни состојби и многу криминал, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во партиското соопштение се вели дека „во новата година оваа влада ќе падне, за Македонија да се крене“.