Во основните училишта во Велес секој понеделник ќе се интонира химната

Со 20 гласа „за“ Советот на Општина Велес донесе одлука од следната учебна година во основните училишта секој понеделник задолжително да се интонира македонската химна.

-При интонирање на химната, основните училишта се должни задолжително да обезбедат соодветни услови за достоинствено следење на химната од страна на сите ученици, вработените и други присутни од почетокот до крајот на интонирањето на химната, се вели во одлуката.

Одлуката беше донесена едногласно, а беше предложена од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“.

Претходна вестМицкоски за можна средба со Мицотакис во Вашингтон: Се надевам дека ќе го задржиме достоинството и дека ќе разговараме како партнери и добри соседи
Следна вестПреодно решение: Седмоодделенците ќе учат од досегашните учебници, лекциите кои им недостасуваат ќе ги изработи БРО како додатни материјали