Во последните три дена 1.171 нов случај на Ковид-19, пријавени се 3 починати лица

Во последните 3 дена (од 29.07 до 31.07.2022) направени се 2.631 тестови, а регистриран е 1.171 нов случај на Ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство. Од нив во Скопје се 485, Битола – 87, Кавадарци – 78, Прилеп – 61, Куманово – 60, Охрид – 51, Гостивар – 49, Велес – 43, Тетово – 32, Штип и Струга – по 29, Струмица – 28, Кичево – 23, Гевгелија – 18, Неготино – 15, Ресен – 14, Кочани – 13, Радовиш – 11, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар и Валандово – по 6, Виница и Демир Хисар – по 5, Богданци – 3, Берово, Кратово и Крушево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.171), регистрирани се 275 реинфекции.

-Во овој период пријавени се 3 починати лица од: Скопје (75г, 80г и 83г). Сите лица се починати во болнички услови, се наведува во информацијата.

Регистрирани се 1.390 оздравени пациенти од: Скопје – 749, Битола – 117, Кавадарци – 84, Прилеп – 75, Велес и Струмица – по 45, Куманово – 36, Штип – 33, Тетово – 32, Неготино – 25, Гостивар – 19…

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.180, бројот на оздравени пациенти е 313.833, на починати е 9.373, а бројот на активни случаи изнесува 4.974.

Претходна вестШанса за Центар: Градот не смее да се покрие целосно со асфалт
Следна вестРусковска: Јавното обвинителство излезе надвор од законските овластувања