Возбудлива и свежа програма на 18-тиот Оффест

Повеќе од било кога во изминатите 17 години, годинешното 18 по ред издание на Оффест, што ќе се одржи од 3 до 8 јуни, ќе донесе свежина и возбуда. Организаторите ветуваат:
-Мултинаградуваното виртуозно дуо Catrin Finch & Seckou Keita доставуваат извонредна изложба на светско музичко однесување. Македонскиот композитор, гитарист и вокалист Крсте Роџевски кој живее во Њујорк, ја дава својата прва изведба во татковината со својот специјален бенд од Њујорк. Мајсторот за нгони од Мали, Bassekou Kouyate се враќа во Скопје со неговиот бенд Ngoni Ba и новиот, суптилен и коренов албум „Miri”. Fatoumata Diawara е за најдобрата, од новата раса на африканската поет-chanteuse и најинтересниот талент што ќе ја погоди светската музичка сцена во некое време, објаснуваат од таму.
Присутните ќе уживаат во извонредната моќ на Sondorgo од Унгарија, која се докажува како еден од најразновидните и возбудливи бендови во Европа, а измешана со незадржливата енергија на нашите Dzambo Agusevi Orchestra, ќе приредат посебна ноќ за паметење.