Врховниот суд на САД пресуди дека Трамп има „одреден имунитет“ за службени дејствија

Врховниот суд на САД пресуди дека поранешните претседатели имаат право на одреден степен на имунитет од кривично гонење, драматично намалувајќи ја веројатноста дека федералната кривична постапка против Доналд Трамп поради наводите дека планирал да го запре трансферот на власта ќе продолжи пред изборите овој ноември.

Оваа одлука на Врховниот суд ја поништи одлуката на федералниот апелационен суд донесена во февруари оваа година, со која беше утврдено дека Трамп не ужива имунитет за наводните злосторства што ги направил за време на неговиот претседателски мандат за поништување на резултатите од изборите во 2020 година.

Конзервативното мнозинство на судот откри дека претседателите се заштитени од гонење за официјални дејствија што се протегаат до „надворешниот периметар“ на неговата канцеларија, но може да се соочат со обвиненија за однесување преземено во лично или приватно својство.

Трамп е обвинет за надгледување на сеопфатен обид за поткопување на изборите во 2020 година, вклучително и две точки од обвинението за заговор за мешање во потврдувањето на изборните резултати, заговор за измама на владата и заговор за одземање право на гласачите. Меѓу обвиненијата: Трамп ширел лажни тврдења за изборни измами, правел заговор да регрутира лажни гласачи, вршел притисок врз претставници на американското Министерство за правда да отворат лажни истраги за изборни измами и вршел притисок врз неговиот потпретседател Мајк Пенс да го попречи конгресното потврдување на Џо Бајден за да победи.

Како што сега стои календарот, судењето на Трамп за субверзија на изборите не може да започне најрано до 20 септември, бидејќи адвокатите на Трамп имаат 88 дена да подготват одбрана откако случајот автоматски беше замрзнат кога поднесоа жалба за имунитет. Во октомври минатата година, Трамп поднесе барање за отфрлање на обвинението со образложение дека ужива апсолутен имунитет од гонење. Откако Чуткан го одби барањето, Трамп тргна да ја оспори нејзината пресуда пред Апелациониот суд на САД на 8 декември.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја поздрави одлуката на Врховниот суд на САД, која му овозможи да бара имунитет од гонење за некои од дејствијата што ги презеде за време на неговото претседателствување за да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година. Трамп одлуката на Врховниот суд ја окарактеризира како голема победа за Уставот и демократијата.

– Голема победа за нашиот Устав и демократија. Горд сум што сум Американец, соопшти Трамп.

Оваа одлука на Врховниот суд ја поништи одлуката на федералниот апелационен суд донесена во февруари оваа година, со која беше утврдено дека Трамп не ужива имунитет за наводните злосторства што ги направил за време на неговиот претседателски мандат за поништување на резултатите од изборите во 2020 година.

Американскиот претседател Џо Бајден во изјава без преседан ја критикуваше одлуката на Врховниот суд на Соединетите држави.

-Оваа нација е основана на принципите дека нема кралеви во Америка. Оваа одлука суштински го менува тоа, беше остар Бајден во својата проценка.

Претходна вестСтартува летен сообраќаен режим за движење на камиони
Следна вестОбјавена Монографија за Питу Гули од Кочо Топузоски