Вучиќ: Србите ќе ги тргнат барикадите, ние немаме никаква верба во Курти

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера по средбата со Србите од барикадите на Косово и Метохија изјави дека луѓето му рекле дека не сакаат да одат против својата земја. Вучиќ потоа го прочита текстот што му го врачија Србите од барикадите.

Во кој тие порачале дека засекогаш ќе поставуваат барикади доколку продолжи теророт на Приштина врз српското население.Исто така, побарале гаранции од Белград дека никогаш нема да го признаат Косово во која било форма.

-Горкото искуство на Србите со режимот на Курти, и довербата на Србите во Приштина не е можно. Србите од Косово и Метохија знаат дека можат да сметаат само на својата земја и на вас лично. Твојот збор е единственото нешто на кое можеме да се потпреме. Ве молиме да зборувате. Немаме верба во Курти и ако продолжи теророт против нас, засекогаш ќе го затвориме северот на Косово за Приштина. Бараме јасна потврда од вас дека никогаш нема да има признавање на Косово и Метохија и дека Косово и Метохија е дел од Србија. Ние не сме криминалци, туку домаќини. Вашиот збор е единствената гаранција за нас, прочита претседателот Вучиќ дел од писмото.

Тој за денес најави дека ќе започне отстранувањето на барикадите.

Тој посочи дека тоа нема врска со враќање во институциите и дека институциите се условени со Бриселскиот договор кој вклучува создавање на ЗСО, што Албанците не го исполниле.

– Курти се заколна во се на светот дека никогаш нема да формира ЗСО. Што се однесува до институциите, прашајте го Курти и тие што му помагаат. Да не мешаме жаби и баби, изјави Вучиќ.