За 4 часа: Казнети 70 возачи во Чаир, 22 возеле без дозвола

Во текот на вчерашниот ден (22.10.2023) во периодот од 16:00 до 20:00 часот Секторот за сообраќајни работи при Одделот за униформирана полиција Биро за јавна безбедност и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведоа акциска контрола на територијата на општина Чаир во Скопје, за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

При контролата санкционирани се 70 возачи, од кои 22 за возење без возачка дозвола, осум возачи биле без лекарско уверение при вршење на јавен превоз.

Изречени се 10 мерки за непрописно вградени фолии (затемнети стакла), седум санкции поради изминат важност на сообраќајната дозвола… На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

-Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Претходна вестВМРО-НП: Идеологијата на ВМРО одамна е избришана во Македонија, посоодветно би било овој ден да го прославуваме како ден на „кумановската битка“
Следна вестЏафери: Старите битки да бидат потсетник на новите секојдневни битки што ги водиме заедно за современа, демократска Македонија