Заложничка криза на аеродромот во Хамбург

Заложничката криза се случува на аеродромот во Хамбург, Германија. Локалната полиција посочи дека на аеродромот маж на возраст од 35 години, синоќа со автомобил „ауди“ излегол на пистата пред авионот, при што пукал со огнено оружје, но и фрлил два молотови коктели, додека ја држел својата 4-годишна ќерка како заложник. Кризата започнала во 20 часот и 24 минути, а полицијата околу 23 часот воспоставила контакт со осомничениот.

Локалниот весник Хамбургер морген пост утринава објави дека преговорите на барање на киднаперите се водат на турски јазик со помош на преведувач.

– Таткото и ќерката изгледаат неповредени, изјави портпаролот на полицијата во Хамбург.

Надлежните на аеродромот, кој се уште не е во функција, соопштија дека поради заложничката криза се прекинати шест полетувања и 21 слетување, а погодени се вкупно околу 3.200 патници. Некои од патниците кои биле во авионите на пистата морале да останат во авионите до доцна синоќа.

Медиумите пренесуваат дека сопругата на осомничениот пријавила во полиција дека тој со детето брза кон аеродормот при што посочила дека се работи за можно киднапирање на дете. Хамбуршката полиција во соопштение наведува дека верува дека „во позадината на оваа операција има спор околу старателството над дете.

Претходна вестПоднесено обвинение за насилство врз телевизиска екипа
Следна вестПехарот на ФИА во рацете на Иџе