Home ЅИРКАЊЕ НАДВОР Земјотрес во Грција

Земјотрес во Грција

0
Земјотрес во Грција

Во текот на ноќта, околу два и пол часот по полноќ, земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала го погоди Самос во Грција.

Епицентарот се наоѓа на 16 километри североисточно од Карловаши Самос, а на длабочина од 12,5 километри.

На овој земјотрес, според грчките медиуми, околу полноќ му претходел малку послаб.

Инаку, истото туристичко место беше погодено од силен земјотрес во октомври 2020 година, кога јачината на земјотресот беше дури 6,9 степени според Рихтеровата скала.