Земјотрес во валандовскиот регион

Земјотрес од 1,9 степени според Рихтер ја потресе денеска Македонија. Епицентарот е регистриран кај Валандово во 11 часот и 17 минути по локално време. Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, а бил слабо почуствуван кај локалното население.