Жена од Косово донела бебе без знаци на живот во тетовската болница, а потоа одбила обдукција и заминала

Вработена на Одделението за педијатрија во тетовската Клиничка болница, вчера, во 9.45 часот, во СВР Тетово пријавила дека на деветти овој месец околу 7 часот женско лице од Република Косово донело шестмесечно бебе без знаци на живот. Лекарите од ова Одделение се обиделе да го реанимираат, но не успеале во тоа и констатирале смрт.

– Женското лице од Косово потоа ги зело бебето и медицинската документација и заминало одбивајќи да се изврши обдукција, соошти СВР Тетово.

Во координација со јавен обвинител се преземаат мерки за целосно расчистување и документирање на случајот.

Претходна вестИницијатива „Лајка“: На излезот од Охрид се организираат борби со кучиња, полицијата ги знае ликовите
Следна вестЖивко Мукаетов избран за нов член на Одборот на директори на Американската стопанска комора