15 починати и 396 нови случаи на вирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на Ковид-19, и тоа: во Скопје-198, Куманово-12, Штип-12, Прилеп-14, Тетово-18, Струга-9, Велес-13, Битола-14, Охрид-11, Кавадарци-13, Гостивар-7, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-8, Неготино-6 и еден во Пехчево.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 442 оздравени пациенти, и тоа: од Скопје-229, Куманово-17, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-14, Велес-17, Битола-11, Кавадарци-28, Гостивар-13, Гевгелија-8, Струмица-6, Крива Паланка-9, Радовиш-4, Кочани-10, Македонски Брод-1, Пехчево-5, Берово-5, Валандово-2, Виница-3, Кратово-3, Кичево-5, Ресен-2, Неготино-3 и еден од Демир Хисар.

Починати се 15 лица – четворица пациенти од Скопје (82, 70, 85 и 75 години), еден од Куманово (60), еден од Велес (62), еден од Охрид (61), тројца пациенти од Кавадарци (77, 90 и 51 година), тројца од Гостивар (73, 67 и 33 години) и двајца од Виница (54 и 83 години). Од нив двајца се починати вон, другите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.986, бројката на оздравени пациенти е 69.137, на починати е 2.672, а бројот на активни случаи изнесува 16.177. Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 38.165, активни 9.928
• Куманово 4.951, активни 470
• Дебар 695, активни 139
• Штип 3.417, активни 204
• Прилеп 4.430, активни 325
• Тетово 4.925, активни 702
• Струга 2.115, активни 185
• Велес 2.908, активни 380
• Битола 3.152, активни 371
• Охрид 2.614, активни 425
• Кавадарци 2.350, активни 465
• Гостивар 3.504, активни 439
• Гевгелија 1.234, активни 207 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.443, активни 453
• Крива Паланка 697, активни 99
• Радовиш 665, активни 76
• Крушево 184, активни 31
• Кочани 1.673, активни 153
• Пробиштип 471, активни 36
• Демир Хисар 239, активни 29
• Македонски Брод 234, активни 15
• Пехчево 173, активни 25
• Берово 554, активни 65
• Валандово 323, активни 32
• Виница 472, активни 62
• Делчево 708, активни 229 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 206, активни 14
• Свети Николе 1.060, активни 71
• Кичево 1.641, активни 191
• Ресен 688, активни 125
• Неготино 1.095, активни 231 (174 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.192 теста се преку: ИЈЗ – 538, ЦЈЗ Скопје – 78, „Авицена“ – 226, „Биотек“ – 180, МАНУ – 108, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 112, „Систина“ со PCR-метода – 191, лабораторија „Лаор“ – 75, Судска медицина – 3, ЦЈЗ Битола – 71, Инфективна клиника – 3, „Синлаб“ – 30, „Ремедика“ – 19, ЈЗУ (рапид-тест) – 554, УК Пулмологија со алергологија – 4. Досега во земјата се направени вкупно 425.888 тестирања на Ковид-19.

Претходна вестИгор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на ЕП
Следна вестМакедонските одбојкари убедливи против БиХ