ЅИРКАЊЕ НАДВОР

Рама: Се отвора воздухопловната база на НАТО во Кучово, по првпат ќе полетаат беспилотните...

Во албанскиот град Кучово денеска ќе биде отворена воздухопловна база на НАТО. Премиерот на Албанија, Еди Рама со објава на својата официјална страница на...

Едноставна процедура за добивање работна дозвола за единствениот пазар на „Отворен Балкан“

Стартува иницијативата за слободен пристап до пазарот на труд како дел од „Отворен Балкан“. Со ова се отвора можноста граѓаните да може да работат...

Американска потпретседателка: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат

Потпретседателката на Соединетите Американски Држави, Камала Харис, упати досега најжестоки критики за политиката на Израел кон Палестинците. Харис нагласи дека „она што се случува...

Германска министерка: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите...

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баребок, се сети на Западен Балкан. Имено, таа предупреди дека ЕУ не може да дозволи постоење на „сиви...

Градското собрание не е конституирано, во Белград ќе има нови избори

Собранието на град Белград денеска не беше конституирано, откако претседавачот Тома Фила констатираше дека повторно нема кворум и дека е истечен рокот за формирање...

Трамп убедливо победи во Мичиген и Мисури

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп победи =во Мичиген и Мисури, со што e уште поблиску до републиканската номинација за претседателските избори во ноември. Во двете...

Трагедија во Србија: Си ги убиле децата, па скокнале од 17-ти кат

Брачна двојка од Нови Сад која синоќа се самоуби скокајќи од зграда, претходно си ги убила сопствените деца на возраст од 1 и 3...

Нови избори во Белград, претседателството на СНС одлучи

Претседателството на Српската напредна партија (СНС) на денешната седница донесе одлука за одржување нови избори во Белград. Тоа значи дека белграѓани повторно ќе излезат на...

Вучиќ: Западот очекува признавање на Косово, санкции за Русија и став против Кина, сакаат...

Западот очекува признавање на Косово, санкции за Русија и став против Кина, сакаат да постават марионетски режим во Србија. Ова го истакна претседателот на...

Се стресе БиХ: Земјотрес ги разбуди жителите на Билеќа, почувствуван и во Хрватска

Земјотрес со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Билеќа, покажуваат податоците на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот се случил во...