ЅИРКАЊЕ НАДВОР

Полска бара отштета од Германија од 1,3 билиони долари поради претрпени штети во Втората...

Исплата на отштета од 1,3 билиони долари на земјата за штетите предизвикани од нацистите за време на окупацијата во Втората светска војна побара Полска...

„Газпром“: Запрено истекувањето на гасот од гасоводот „Северен тек“

Руската компанија „Газпром“ денеска соопшти дека притисокот во гасоводите „Северен тек“ е стабилизиран и дека гасот престанал да истекува од оштетените места на гасоводите. -Притисокот...

ГЕРБ на Бојко Борисов победи на изборите во Бугарија со 25, 4 отсто, ќе...

Конзервативаната партија на поранешниот премиер Бојко Борисов ГЕРБ е победник на вчерашните парламентарни избори во Бугарија. Централната изборна комисија на Бугарија утринава објави дека...

Најмалку 174 загинати навивачко стампедо на фудбалски натпревар во Индонезија

Бројот на загинати во стампедо на фудбалски натпревар во Индонезија се искачи на 174, од кои повеќето беа прегазени до смрт откако полицијата употреби...

Албанската Влада ја одложи одлуката за поскапа струја за домаќинства што трошат повеќе

Албанската Влада се предомисли па одлуката, што требаше да стапи во сила денеска, кој троши повеќе од 800 киловат часови месечно да плаќа поскапа...

Младите бегаат од Бугарија: „Тука е хаос“

Празни ходници и само осум доенчиња во креветчиња. Одделот за акушерство во бугарскиот град Габрово ви кажува сè што треба да знаете за драстичниот...

Никарагва ја прогласи за „персона нон грата“ амбасадорката на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Никарагва, Денис Монкада, официјално ја известил амбасадорката на Европска Унија во Манагва, Бетина Мускејт, за нејзиното протерување од земјата,...

Откриена и четврта дупка на гасоводот „Северен тек“

Шведската крајбрежна стража извести за четврто истекување гас во Балтичкото море над гасоводот „Северен тек“. -Две од четирите оштетувања се наоѓаат во ексклузивната економска зона...

Песков: Тврдењата дека Русија стои зад можниот напад на гасоводите „Северен тек“ се глупави

Тврдењата дека Русија стои зад можниот напад на гасоводите „Северен тек“ се „глупави“, изјави вчера Димитриј Песков, портпаролот на Кремљ, додавајќи дека Москва забележува...

Проруските власти во Луганск, Запорожје и Херсон тврдат дека успеал референдумот за спојување со...

Победа на референдумот за спојување со Русија прогласија претставници на властите во три региони во Украина каде во зиминативе денови се вршеше граѓанското изјаснување....