ГРАЃАНСКА ДИОПТРИЈА

Се крадеше ли во „Скопје 2014“, се стопита ли истрагата или пак, не манипилираа...

Најавуваа судски разрешници за милионски суми, но... Се сеќавате ли на силните укажувања дека има голем криминал во изградбата на „Скопје 2014“? А на уште...

Скопје тешко издржува, но градоначалниците бегаат од темата за трупањето на градот со нови...

Доселувањата во градот се без контрола... Колку жители има Скопје? На ова прашање речиси никој во државата нема точен одговор. Има само проценки дека градот...

За надлежните не треба да има летен распуст, образовниот систем едвај заслужува двојка

Скопјани образованието би го оставиле на полагање... Воспитувањето е маргинализирано во училиштата. Инаку, за жал, насекаде навлезе политиката, а најлошо е кога тоа се случува...

Дали главниот плоштад намерно е запустен или градоначалниците не можат да постигнат?

Потрошени се милиони евра, а сега и евтини поправки или чистења не се прават Главниот скопски плоштад е реалната слика за тоа како се одржува...

НEВРАБОТЕН: Платите се понижувачки и родителите ме поддржаа да не работам ...

Многу невработени, многу слободни работни места... Невработените кукаат дека нема работни места. Гздите на фирмите кукаат дека нема работници. Кој е во право? статистичките бројки...

Напуштените куќи ем се вежбални за крадците, ем го нагрдуваат градот

Веќе од првата глетка се забележува дека некогаш била една од поубавите куќи на Водно. Но, сега веќе не е така. Во неа со...

Ај што не прават нови улици – не прават, ама барем дупките да ги...

Ги заобиколуваме, ги скокаме, пропаѓаме во нив... Возењето по скопските сообраќајници одамна стана авантура со непредвидлив крај. Зошто непредвидлив? Па може ли да предвидите колку...

Дали политичкото помирување ветено од Пендаровски заврши пред и да започне или треба уште...

Пораката за помирување која веднаш по своето стапување на должност ја испрати новиот претседател на државата Стево Пендаровски беше ударната вест од овој настан....

Градоначалниците секој ден не бомбардираат со ветувања дека ќе почнат да ги реализираат ветувањата

Изгледа гo знаат само зборот „ќе“... За Скопје веќе може да се каже дека е футуристички град. Не, не дека е напреден и потсетува на...

Старата чаршија полека се распаѓа, цврста е само старата навика на властите да не...

Има туристи кои специјално доаѓаат во Скопје за да ја видат Старата чаршија. Но, тие не знаат дека кога ќе дојдат ќе видат дека...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

„Чувар на тајни“ од Јован Стрезовски во „Матица македонска“

„Чувар на тајни“ од Јован Стрезовски е најновата книга во едицијата „Современа македонска проза“ на книгоиздателството „Матица македонска“. Во своето најново дело познатиот автор...

Скопска ликовна колонија до 30 август

Викендов започна четиринаесетдневната ликовна колонија „Скопје“, што ја организира Музејот на градот Скопје, градот Скопје и хотелот „Арка“. Ќе трае до 30 август а...

За дел од Кисела Вода денеска уличните чешми се спас

Иако пеколните температури одвај се издржуваат и при стандардни секојдневија, кога секој може да се истушура кога сака, или да си вклучи клима уред,...

Притвор за 22 -годишниот скопјанец кој ограби казино пред 3 дена

Дваесетидвегодишниот скопјанец кој е осомничен дека на 20 јули, заедно со уште двајца, кои му помагале - го ограбил казиното „Адмирал“ на улицата „12...

Еден тешко повреден, осуммина полесно, во сообраќајни несреќи изминатите 24 часа

Црните сообраќајни биланси ниту завршуваат ниту се намалуваат. Едно лице е потешко повредено, а осум се полесно, во вкупно 21 сообраќајни несреќи што се...