ИНФОРМАТОР

„Враќањето на Хана“ од вчера во скопските кина

„Враќањето на Хана“ е психолошки трилер во режија на германката Естер Бијалас од денес, а од вчера се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“...

Стартува 38-от „Скопски џез фестивал“

Од денеска до 20 октомври македонските граѓани ќе можат да уживаат во звуците на „Скопскиот џез фестивал“ во МОБ. Годинава во фокусот ќе биде...

„Ќе се разбудам ли пак“ во четврток во Филхармонија

„Ќе се разбудам ли пак“ е насловот на концертот во Филхармонија на кој ќе прозвучат дела од Дебиси, Копланд и Коларовски, во четврток во...

Трет ден актерска работилница според техниката на Чехов

Денеска е последниот ден од бесплатна работилница за професионални актери и студенти по актерска игра од втора, трета и четврта година, според техниката на...

Почнува филмскиот фестивал за млади Џифони Македонија

Седмиот по ред филмски фестивал за млади, Џифони Македонија, стартува денеска а ќе трае до 17 октомври. Ќе се одржи на повеќе локации низ...

„Кавалерија рустикана“ на 15 октомври во Скопје

На 15 октомври 2019,во Македонска опера и балет со почеток во 20.00 часот,публиката ќе може да ужива во приказната за љубовниот триаголник, за традицијата...

Со „Импулс#волумен13“ вечерва стартува Скопје танцов театар

Стартува сезоната 2019/2010 на Танцовиот театар Скопје. Вечерва во 20 часот во Музејот на современа уметност прва е претставата „Импулс#волумен13“. Составена е од повеќе делови,...

Лиза Жерар и „Бугарките“ вечерва во Македонска филхармонија

Вечерва, во Македонската филхармонија љубителите на убавиот звук ќе можат да уживаат во долгонајавуваните Лиза Жерар, пејачката на Dead can dance (Мртвите можат да...

„Политизација на пејсажот“ вечерва во МСУ

Вечерва со почеток во 19 часот во Музејот на современа уметност ќе се одржи предавањето на Марк Басин – „Политизација на пејсажот“. Станува збор...

Денови на современиот јапонски филм во Кинотека

На 29 октомври почнуваат Денови на современиот јапонски филм што ќе се случуваат во Кинотека. Почнувајќи од оваа дата па се до 1...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ги нападнал полицајците со боксирач, не се двоел од украденото „БМВ“

Покренато обвинение против дрзок и насилен разбојник. Имено, скопското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец, кој украл „БМВ“, а потоа физички ги...

Кои четири еха се шират низ Скопје на датумот кога не дојде „датумот“?

Ете, се расчисти дилемата. Нема да дојде датумот што го чекавме за отворање на пристапни преговори на Македонија во ЕУ. Ова веднаш предизвика бројни...

Фатен едниот од оружените ограбувачи на обложувалницата, другиот е во бегство

Истрага по двајца ограбувачи на обложувалница. Имено, скопското Основното јавно обвинителство издало наредба за истрага против две лица што извршиле вооружен грабеж во скопска...

Секојдневна вест: двајца каснати од кучиња скитници

Повторно има напад на кучиња скитници врз случајни минувачи во Скопје. Имено, вчера во 10.15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, лицето М.Л.(57) од...

Опомена: Мора сите дебело да запнеме за да немаме дебели деца

Многу од дечињата ни се дебели. Тоа е ептен видливо, само треба да се застане на влез на некое училиште. Советите за здрава исхрана,...