ИНФОРМАТОР

Картичката „Скопска“ ќе се надополнува на нови 20 локации

Дваесет маркети, трафики и други објекти се нови локации на кои, покрај 132 постоечки, граѓаните ќе можат да ја надополнат картичката „Скопска“ со која...

Излезе од печат најновата книга на академик Катица Ќулафкова

“Поредокот на слободата: интерпретативен синкретизам” е најновото издание збирка есеи од академик Катица Ќулафкова, што ја објаво МАНУ. Книгата содржи текстови за методите...

Филмот за Анче Џамбазова премиерно ќе биде прикажан на 9 септември

Почна да се снима документарец за големата македонска актерка Анче Џамбазова. Го подготвува „Театар Комедија“, а режисер е Миле Гроздановски. Филмот се работи по...

Во сабота стартува „Културно лето“ во Кисела Вода

Три Круши во селото Драчево е локацијата каде во сабота започнува културното лето на Општина Кисела Вода. Манифестацијата ја отвора Ефто Пупиновски, во 20...

Урбана журка во Аеродром последната недела од распустот

Последната недела од распуст Општина Аеродром ги кани скопјани на урбаниот настан BACK 2 SCHOOL WEEK, или во превод недела за враќање во...

Во Скопје се снима филм под палката на режисерот на популарната „Долина на волците“

Турскиот режисер Сердар Акар периодов работи на снимање на неговото најново остварување „Најтешкото нешто“, и тоа на повеќе локации во Скопје како и во...

Отворен конкурсот за геофотографија „Пејсажи од селата во Македонија“

„Пејсажи од селата во Македонија“ е насловот и тематската определба на конкурсот за геофотографија на истражувачкото здружение на студенти географи – „Природник”. Пријавувањето трае...

„Островот на Артуро“ литературно освежување на пеколните горештини

Скопските книжарници ја препорачуваат „Островот на Артуро“ на Елза Моранте, како избор за релаксација во овие пеколни летни денови, особено ако сте на плажа....

Проекција на „Пред поплавата“ во четврток

„Пред поплавата“ е името на документарецот што ќе се промовира во Социјалниот центар „Дуња“ на 15 август со почеток во 20 часот. Документарецот „Пред...

Фолклорното обележје на Скопје, КУД „Мирче Ацев“, на меѓународен фестивал во Турција

Едно од најстарите македонски фолклорни друштва, со седиште во Скопје, „Мирче Ацев“ учествуваше на популарниот фолклорен фестивал Бујукчекмеџе, Истанбул, Турција. Настапите на „Мирче Ацев“...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден мигрант загинат, а 13 повредени во сообраќајка, четворица се на скопската клиника

Тешка сообраќајна несреќа кај Демир Капија во која пострадаа повеќе мигранти. Четворица од повредените 13 мигранти се пренесени на скопските клиники. Еден е починат,...

Возниот ред на скопскиот трамвај се поремети

Скопјани нетрпеливо го чекаа почетокот на изградбата на лините за трамвај, особено откако градоначалникот Шилегов тоа го најави пред 9 месеци. Секој ден се...

Се реконструира аеродромска улица која долго „плачеше“ за обнова

Конечно започна реконструкција на дел од улицата „23 Октомври" во Општина Аеродром во делот кај Железничката станица. Оваа сообраќајница подолго време „плачеше“ за обновување...

Компјутерот од баба ми помогна да стасам до бронза на светската Олимпијада по информатика

Андреј Шеќеров На светската мапа по информатика, Македонија како држава, сигурно дека е далеку од водечките земји. За среќа, таква не е состојбата и...

Кој всушност вози во Скопје до 50 километри на час?

Пребрзото возење над дозволените 50 километри на час било причина заради која полицијата при вчерашната контрола казнила 47 возачи на градските сообраќајници. И оваа...