НАША ТУРЛИТАВА

Продажбата на кинески автомобили во Европа бележи драстичен раст, нудат повеќе од конкуренцијата

Кинa прави одлични автомобили. Тоа веќе се докажува на пазарот оти се трошат и на пребирливиот европски пазар. Кинеските новитети изгледаат одлично, а технолошки воопшто...

Шведскиот град Кируна ќе мора да се пресели на нова локација

Вредни минерали откриени на неговото подрачје ќе бидат причина за преселувањето на шведскиот град Кируна на нова локација. По откривањето на уникатно богатство овој...

„Слава на урина“ наместо „Слава на Украина“, Зеленски пречекан со голем гаф во Њујорк

САД силно ја помага Украина во војната со Русија. Токму деновиве украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговиот американски колега Џо Бајден се договараат заедно...

Археолозите се плашат да ја отворат гробницата на првиот кинески цар, има ли замки...

Иако гробницата на Ќин Ши Хуанг, првиот кинески цар, била пронајдена во 1974 година таа сеуште не е до крај истражена. Последователните ископувања открија...

Нов шок за твитерџиите, Маск ќе наплаќа на сите корисници на „Х“

Нов шок за твитерџиите. Имено, по првиот шок кога социјалната мрежа „Твитер“ го смени името во „Икс“, сега сопственикот Илон Маск изјави дека планира...

„ТикТок“ казнет со 345 милиони евра поради кршење на законите за приватност на ЕУ

Платформата „ТикТок“ е казнета со 345 милиони евра поради кршење на законите за приватност поврзани со употребата на личните податоци на децата во ЕУ,...

Во Србија ќе ви го одземат возилото ако направите еден од овие 18 прекршоци

Од денеска на српските патишта можно е возачите да останат без своите автомобили, бидејќи стапи на сила новиот Закон за безбедност во сообраќајот, според...

Пробен лет на такси-летало во Израел

Кинеската компанија за производство на лесни авиони, „КАНДО“ изврши тестирање на тн. летачко такси, во Ерусалим, Израел. Се работи за самоуправувачко електрично летало што...

Новинар покажа тела во парламент, за кои тврди дека се на вонземјани

Две наводни фосилизирани вонземски тела беа изложени пред политичарите на специјална седница на Мексиканскиот конгрес. Наводните тела биле изложени во стаклени кутии, а ги...

Над Северниот пол се формира нов поларен вртлог кој влијае на времето во САД,...

Над Северниот пол се формира нов поларен вртлог, кој забрзано се зајакнува, а со доаѓањето на зимата зајакнувањето ќе продолжи. Поларниот вртлог долго време...