НЕДЕЛНО ИНТЕРВЈУ

Градот ни стана опасно место за живеење, има атмосфера на несигурност, нетрпеливост…

Познатиот актер Диме Илиев во Скопје живее веќе 48 години откако тука дошол од родното Неготино за да се предаде на актерската уметност....

Во Скопје недостасува повеќе почит кон постарите, заборавивме да се поздравуваме

За скопскиот адвокат Ненад Јаниќевиќ граѓанинот на Скопје треба да биде центарот на сите грижи кои се водат за градот. Но, за жал,...

Скопје треба да го следи пулсот на жителите кои го сакаат градот

Нашата позната режисерка од помлада генерација Марија Џиџева, која неодамна го претстави својот прв долгометражен филм „Втора шанса“ сака градот да се развива но,...

Скопје сега е создаден за туристите, но не и за оние кои живеат во...

Нашиот познат фудбалски тренер Ѓоко Хаџиевски смета дека промените кои со години му се случувале на Скопје го направиле градот кој не е дом...

Условите за добивање скопско жителство мора да се заострат

Фудбалската легенда на скопски фудбалски клуб „Вардар“ 73-годишниот Методија Спасовски смета дека во развојот на метрополата се направени големи грешки кои сега мора да...

Надлежните не го решаваат најбитното во Скопје: загадувањето и сиромаштијата

За актерката Зорица Нушева, главната ѕвезда на нашиот филмски хит „Господ постои, името и е Петрунија“, Скоје не е голем град и има можности...

Скопје требаше да се шири кон перифериите, а не да никнат висококатници

Поранешната министерка за култура, и музички педагог, Ганка Цветанова, смета дека квалитетот на живеењето во Скопје е значително опаднат... Кога ќе кажете Скопје, кои мисли...

Скопските градоначалници, секој по свое, како политичари, повеќе ветуваат отколку прават

За Гоце Ристовски, универзитетски професор и писател, чувствата кон Скопје се измешани, што прозлегува од сите оние контрасти со кои што се среќава во...

Духот на Скопје не може да живее со тендери за „подисправање“ на некои улички

Режисерот Златко Славенски тешко го доживува она што во изминативе години се случувало со неговото Скопје, процес на обезличување кој траел долго време. Кога ќе...

Треба законски да се стават граници на експанзијата на Скопје

За директорката на Националната галерија на Македонија Дита Старова – Ќерими, Скопје е како незавршена симфонија чиј крај треба да се бара во...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

„Чувар на тајни“ од Јован Стрезовски во „Матица македонска“

„Чувар на тајни“ од Јован Стрезовски е најновата книга во едицијата „Современа македонска проза“ на книгоиздателството „Матица македонска“. Во своето најново дело познатиот автор...

Скопска ликовна колонија до 30 август

Викендов започна четиринаесетдневната ликовна колонија „Скопје“, што ја организира Музејот на градот Скопје, градот Скопје и хотелот „Арка“. Ќе трае до 30 август а...

За дел од Кисела Вода денеска уличните чешми се спас

Иако пеколните температури одвај се издржуваат и при стандардни секојдневија, кога секој може да се истушура кога сака, или да си вклучи клима уред,...

Притвор за 22 -годишниот скопјанец кој ограби казино пред 3 дена

Дваесетидвегодишниот скопјанец кој е осомничен дека на 20 јули, заедно со уште двајца, кои му помагале - го ограбил казиното „Адмирал“ на улицата „12...

Еден тешко повреден, осуммина полесно, во сообраќајни несреќи изминатите 24 часа

Црните сообраќајни биланси ниту завршуваат ниту се намалуваат. Едно лице е потешко повредено, а осум се полесно, во вкупно 21 сообраќајни несреќи што се...