АКТУЕЛНО

За дел од Кисела Вода денеска уличните чешми се спас

Иако пеколните температури одвај се издржуваат и при стандардни секојдневија, кога секој може да се истушура кога сака, или да си вклучи клима уред,...

Притвор за 22 -годишниот скопјанец кој ограби казино пред 3 дена

Дваесетидвегодишниот скопјанец кој е осомничен дека на 20 јули, заедно со уште двајца, кои му помагале - го ограбил казиното „Адмирал“ на улицата „12...

Еден тешко повреден, осуммина полесно, во сообраќајни несреќи изминатите 24 часа

Црните сообраќајни биланси ниту завршуваат ниту се намалуваат. Едно лице е потешко повредено, а осум се полесно, во вкупно 21 сообраќајни несреќи што се...

Како ќе се распределат нарко-звисниците по општини кога граѓаните се против?

После протести во неколку општини во кои граѓаните кажаа „не“ за Центар за зависници во урбаните и густо населени делови од Скопје, министерот за...

Автомобил удри во велосипедист кај Рекорд

Несреќа во центарот на Скопје. Автомобил удрил во велосипедист додека вториот поминувал на пешачка патека.Несреќата се случила во близина на Рекорд. Возачите сведоци од...

Продолжуваат долги топли денови

И денеска времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност, со можност во поладневните часови малку да се наоблачи, и...

Статистиката расте: Викендов две нови пријави за каснувања од куче

Нападите од кучиња - скитници остануваат континуитет. Викендов што измина, само во полициската станица во Центар стигнале две пријави за каснување од куче. -Б.Б.(40) од...

Скопјани: Ги поддржуваме зависниците во лечењето, Центарот да се дислоцира на Водно меѓу резиденциите...

Откако најпрво се случија протестите во Кисела Вода за дислокација на Центарот за зависници, па се преселија во други населби како резултат на „ад...

Студентите да станат паркетари, ѕидари, водоводџии, електричари…,полесно ќе се живее по домовите

Студентите сместени во домот во среде Центар, „Кузман Јосифовски – Питу“, сами, со помош од една невладина организација, си го средија дворот и диското...

Се забил директно во столб со велосипед и завршил во болница

Со тешки телесни повреди однесен директно на Клиника откако удрил со велосипед во бетонски столб - ова е епилогот од несреќата што се случила...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

„Чувар на тајни“ од Јован Стрезовски во „Матица македонска“

„Чувар на тајни“ од Јован Стрезовски е најновата книга во едицијата „Современа македонска проза“ на книгоиздателството „Матица македонска“. Во своето најново дело познатиот автор...

Скопска ликовна колонија до 30 август

Викендов започна четиринаесетдневната ликовна колонија „Скопје“, што ја организира Музејот на градот Скопје, градот Скопје и хотелот „Арка“. Ќе трае до 30 август а...

За дел од Кисела Вода денеска уличните чешми се спас

Иако пеколните температури одвај се издржуваат и при стандардни секојдневија, кога секој може да се истушура кога сака, или да си вклучи клима уред,...

Притвор за 22 -годишниот скопјанец кој ограби казино пред 3 дена

Дваесетидвегодишниот скопјанец кој е осомничен дека на 20 јули, заедно со уште двајца, кои му помагале - го ограбил казиното „Адмирал“ на улицата „12...

Еден тешко повреден, осуммина полесно, во сообраќајни несреќи изминатите 24 часа

Црните сообраќајни биланси ниту завршуваат ниту се намалуваат. Едно лице е потешко повредено, а осум се полесно, во вкупно 21 сообраќајни несреќи што се...