АКТУЕЛНО

Негователка стиснала и изгребала дете на образот бидејќи не сакало да јаде, случајот пријавен...

На 13.06.2024 во 15.00 часот во Полициската станица Карпош, Љ.М.(34) од Скопје пријавила дека на 12.06.2024 откако нејзиниот сопруг го земал нивниот малолетен син...

Факултетот за здравствени науки на Мерко не може да запишува студенти, првата акредитација ја...

Одборот за акредитација на високото обраование иако дал акредитација за основање на Факултет за здравствени науки на Универзитетот на Рамиз Мерко во Струга, го...

Кубици ѓубре секојдневно се трупаат на скопски Бит Пазар

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје на барање на Град Скопје поради отстранување на „диви продавачи„ на бул. „Крсте Мисирков“ подигнаа 5 м3...

„Црна дупка“ на Струмичкиот театар најдобра претстава на фестивалот „Војдан Черднорински“

Наградата за уметничко остварување на претстава во целина на годинашниот 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ денеска е доделена на претставата „Црна дупка“ од Горан Стефановски,...

36 поранешни пратеници ќе добиваат ќе добиваат апанажа од околу 2.000 евра месечно

Вкупно 36 пратеници од претходниот собраниски состав побарале и добиле апанажа откако денеска собраниската Комисија за избори и именувања, со еден глас против, донесе...

Избрани тројцата потпретседатели: Бендевска не ги изговори зборовите „ Република Северна“ и се заколна...

Пратениците Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митрески од СДСМ и Весна Бендевска од Движењето ЗНАМ се избрани за потпретседатели на Собранието. За нивниот избор...

Морталитетот лани намален за 10,1 отсто, повеќето од умрените се мажи, најмногу смртни случаи...

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на умрените во земјава во 2023 година изнесува 20.187 и е намален за 10,1 отсто во...

Условни казни за упадот во М-НАВ, не била загрозена безбедноста на воздушниот сообраќај

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Тинејџер од Штип продавал марихуана на три лица

СВР Штип поднесе кривична пријава против С.В.(19) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет...

Десет Непалци побегнале од работните места во Скопје и Тетово 

Во еден ден полицијата добила две пријави за странски работници, кои ги напуштиле работните места во фирмите во кои биле ангажирани. Како што соопшти МВР,...