580 нови случаи на корона вирусот, починати 9 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2431 тестирања, а регистрирани се 580 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-254, Куманово-32, Дебар-10, Штип-12, Прилеп-30, Тетово-21, Струга-7, Велес-28, Битола-23, Охрид-23, Кавадарци-30, Гостивар-18, Гевгелија-15, Струмица-17, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-6, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-3, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-5 и Неготино-9.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 572 оздравени пациенти од: Скопје-162, Куманово-30, Дебар-1, Штип-20, Прилеп-59, Тетово-14, Струга-36, Велес-30, Битола-26, Охрид-27, Кавадарци-17, Гостивар-15, Гевгелија-20, Струмица-18, Крива Паланка-15, Радовиш-14, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-6, Валандово-6, Виница-2, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-5, Ресен-6 и Неготино-23.

Починати се 9 лица, тројца пациенти од Скопје (88,71 и 77г), еден од Битола (73г), тројца од Струмица (71, 76 и 66г), еден од Кичево (86г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84709, бројката на оздравени пациенти е 64104, на починати е 2559, а бројот на активни случаи изнесува 18046. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36623, активни 10840

• Куманово 4807, активни 475

• Дебар 651, активни 123

• Штип 3328, активни 200

• Прилеп 4291, активни 433

• Тетово 4811, активни 819

• Струга 2069, активни 267

• Велес 2808, активни 441

• Битола 3077, активни 482

• Охрид 2492, активни 460

• Кавадарци 2193, активни 500

• Гостивар 3421, активни 510

• Гевгелија 1192, активни 261 (80 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 203 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2344, активни 585

• Крива Паланка 642, активни 113

• Радовиш 627, активни 86

• Крушево 167, активни 73

• Кочани 1615, активни 188

• Пробиштип 453, активни 34

• Демир Хисар 237, активни 34

• Македонски Брод 222, активни 19

• Пехчево 157, активни 26

• Берово 512, активни 55

• Валандово 316, активни 47

• Виница 449, активни 59

• Делчево 671, активни 206 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 11

• Свети Николе 1044, активни 80

• Кичево 1590, активни 209

• Ресен 659, активни 138

• Неготино 1048, активни 272 (169 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2431 теста се преку: ИЈЗ-478, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-237, Биотек-205, МАНУ -159, Жан Митрев (Филип Втори)-166, Систина со PCR метода -200, лабораторија Лаор –60, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-2, ГАК-20, Синлаб-44, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -710, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 407.539 тестирања на Ковид -19.

Претходна вестРастурена забава во скопски Карпош, приведени осум лица
Следна вестСкопјани: „Лајка“ од вас не се очекуваат кампањи, туку акција на терен