Црвенковски и Пендаровски не дојдоа на инаугурацијата на Силјановска-Давкова

На инаугурацијата на новата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, иако поканети, присутни не беа експретседателите Бранко Црвенковски и Стево Пендаровски.

На почетокот од собраниската седница за нејзино назначување, собранискиот претседател во заминување, Јован Митрески кажа дека одвоил столчиња за овие двајца претходници на Давкова, кои останаа празни.

На поканата се одзваа Ѓорге Иванов и Вилма Трајковска, сопруга на починатиот претседател, Борис Трајковски. Двете столчиња до нив, беа празни.

Претходна вестГрчки медиуми: Грчката амбасадорка ја напушти инаугурацијата на Силјановска-Давкова
Следна вестСилјановска-Давкова влезе во вилата „Водно“ и ја презеде функцијата Претседател