Дизелот поскап за денар, бензините поевтини за половина

Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,64 отсто, денеска донесе Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад.

-Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50 ден/литар, цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) се зголемува за 1,00 ден/литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 1,50 ден/литар, а на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,424 ден/кг и сега изнесува 41,941 ден/килограм, соопшти Комисијата.

Од ноќеска на полноќ максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,50 (денари/литар), ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 78,50 (денари/литар), ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е В) – 73,50 (денари/литар) и Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  -73,50 (денари/литар).

Претходна вест„Кавалерија рустикана“ на 26 јануари на сцената на Националната опера и балет
Следна вестДемократски сојуз: Владата во заминување да го реши проблемот со личните документи