Џафери најави дека ќе го разреши Стојанче Ангелов од директор на ЦУК

Техничкиот премиер Талат Џафери најави дека е можно да го разреши Стојанче Ангелов од позицијата директор на Центарот за управување со кризи доколку тој не стои зад владината коалиција.

Ова доаѓа откако ВМРО-ДПМНЕ најави проширување на коалицијата во предизборие, а меѓу партиите беше и партијата на Ангелов – „Достоинство“.

Напуштањето на владината коалиција викендов го најави и лидерот на Достоинство, потенцирајќи дека ниту една од заложбите на партијата не е исполнета, меѓу нив и необесштетените десетина воени инвалиди и петнаесетина семејства на загинати бранители.

Тој рече дека предложил оставка од директорската позиција но дека таа не била прифатена.

Сепак вели и дека останува подготвен да остане на чело на ЦУК, но додава дека доколку биде разрешен ќе се врати на своето претходно работно место во М-Нав.

Претходна вестМакедонија загуби од Црна Гора на вториот тест во Анталија
Следна вестВладата на ВМРО-ДПМНЕ ќе одвои 800 милиони за македонското земјоделство, велат од ВМРО-ДПМНЕ