Кавадарчанец со трактор криумчарел мигранти

Кавадарчанец е фатен како со трактор криумчари мигранти кај нова крстосница кај Градските гробишта. Во неговиот трактор биле пронајдени три лица мигранти – K.С.(22), J.З.(23) и 17-годишник, сите од Авганистан.

За настанот се известени Јавен обвинител и Одделението за прекуграничен криминал, мигранти, странци и реадмисија при РЦ за ГР Југ. Возачот Р.К. бил приведен во полициска станица, додека мигрантите се сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Претходна вестГрад Скопје објави конкурс за идејно решение за парк и летна сцена на местото на Универзална сала
Следна вестБензините поевтинуваат, дизелот со иста цена