Непречен сообраќај по претежно влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози, извести АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Претходна вестМицкоски: Не гледам од што се повлече Бугарија
Следна вестЗголемен водостој на реките и езерата, внимателност при возење на пат во клисурите заради можни одрони, апелира ЦУК