Новак Ѓоковиќ ја освои 24. Грен слем титула

Најуспешниот тенисер на сите времиња, 36-годишниот Србин Новак Ѓоковиќ, ја освои својата 24. Грен слем титула победувајќи го Русинот Дањил Медведев во финалето на УС Опен со 6-3, 7-6 (5), 6. -3, и така според бројот на поединечни Грен слем трофеи врзани со австралиската Маргарет Корт.

Во своето десетто финале во Њујорк, Ѓоковиќ стигна до својот четврти трофеј (2011, 2015, 2018, 2023) и стана најстариот победник на последниот Грен слем во една сезона во ерата на Опен (од 1969 година), надминувајќи го Австралиецот Кен Роузвол кој победи титулата во 1970 година на 35 години, пишува Хина.

Српскиот тенисер на тој начин на најдобар начин го означи своето враќање на врвот на поединечната АТП ранг листа, од која го истурка Шпанецот Карлос Алкараз.

Ѓоковиќ влезе во последната пресметка со 27-годишниот Медведев, победувајќи ги првите три гема и покажа дека тоа нема да се повтори во 2021 година, кога токму Медвједев му ја „украде“ можноста да стане првиот тенисер по Род. Лејвер да ги освои сите четири Грен слем титули во иста календарска година.

Почетната предност стекната Ѓоковиќ ја претвори во освојување на првиот сет, што во неговиот случај на УС Опен обично се претвора во победа. Имено, тој беше поразен само еднаш во 73 меча во Њујорк во кои го освои првиот сет, а тоа му се случи во финалето во 2016 година против Швајцарецот Стен Вавринка, потсетува Хина.

За конечниот исход на дуелот клучен се покажа вториот сет во кој и двете тенисери покажаа врвно ниво на тенис.

По мечот, Ѓоковиќ рече дека последниве години сфатил дека има шанса да прави историја. Тој по победата на себе стави маица со Коби Брајан и бројот 24.

-Пишувањето историја е нешто посебно. Специјално на секој можен начин. Имав детски сон да бидам шампион и да го освојам Вимблдон. Кога го постигнав тоа, се појавија нови цели. Не верував дека ќе бидам со вас и ќе зборувам за 24. Грен слем титула. Во последните неколку години сфатив дека имам шанса да правам историја. Пред седум дена размислував за дресот, никому не му кажав до пред некој ден. Коби ми беше близок пријател. Многу зборувавме за победничкиот менталитет, како да се вратиме после повреда. Како да се биде на врвот. Тој беше еден од луѓето на кои најмногу сметав, секогаш беше подготвен да ме поддржи. Бевме многу потресени од неговата смрт. Носеше 24 кога стана легенда на Лејкерс, рече Ѓоковиќ.

 

Претходна вестПразник со строг пост: Се чествува отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител, денот на погубувањето на светителот
Следна вестГрчки возач сакал да поткупи полицаец со пет евра