Нови 1.120 случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во последните 24 часа се направени 2.993 тестирања, а регистрирани се 1.120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-507, Куманово-60, Штип-30, Прилеп-52, Тетово-37, Струга-35, Велес-31, Битола-36, Охрид-49, Кавадарци-33, Гостивар-56, Гевгелија-8, Струмица-43, Крива Паланка-6, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-16, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-6, Берово-15, Валандово-5, Виница-7, Делчево-25, Кратово-2, Свети Николе-4, Кичево-16, Ресен-8, Неготино-16. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 916 оздравени пациенти од: Скопје-263, Куманово-52, Дебар-4, Штип-42, Прилеп-61, Тетово-35, Струга-29, Велес-41, Битола-79, Охрид-36, Кавадарци-24, Гостивар-62, Гевгелија-15, Струмица-24, Крива Паланка-12, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Пехчево-3, Берово-10, Валандово-3, Виница-10, Кратово-2, Свети Николе-14, Кичево-39, Ресен-2 и Неготино-26. Починати се 28 лица, седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72г), еден од Куманово (71г), еден од Штип (81г), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 75г), еден од Битола (45г), еден од Охрид (77г), еден од Кавадарци (71г), двајца од Гостивар (51 и 49г), еден од Гевгелија (72г), двајца од Струмица (56 и 80г), еден од Делчево (65г), еден од Ресен (53г) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68г). Пациентите се починати во болнички услови. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69452, бројката на оздравени пациенти е 45621, на починати е 1977, а бројот на активни случаи изнесува 21854. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 30085, активни 10969 • Куманово 4097, активни 657 • Дебар 504, активни 119 • Штип 2926, активни 494 • Прилеп 3435, активни 974 • Тетово 4182, активни 1007 • Струга 1669, активни 453 • Велес 2268, активни 701 • Битола 2462, активни 906 • Охрид 1870, активни 567 • Кавадарци 1510, активни 577 • Гостивар 2920, активни 929 • Гевгелија 848, активни 258 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 148 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 1895, активни 595 • Крива Паланка 493, активни 135 • Радовиш 484, активни 127 • Крушево 148, активни 78 • Кочани 1349, активни 254 • Пробиштип 390, активни 83 • Демир Хисар 212, активни 58 • Македонски Брод 186, активни 40 • Пехчево 114, активни 20 • Берово 439, активни 122 • Валандово 236, активни 54 • Виница 404, активни 134 • Делчево 562, активни 284 (162 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 172, активни 47 • Свети Николе 920, активни 204 • Кичево 1387, активни 431 • Ресен 536, активни 212 • Неготино 747, активни 365 (110 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) Направените 2993 теста се преку: ИЈЗ-523, ЦЈЗ Скопје-87, Авицена-295, Биотек-318, МАНУ -240, Жан Митрев (Филип Втори)-258, Систина со PCR метода -80, лабораторија Лаор –80, Судска медицина-23, ЦЈЗ Битола-70, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-48, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -907, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид.

Претходна вестТешко повредена 64-годишна жена во градски автобус
Следна вестКој мајстор ги прави економските проценки во владата?