Новинарка од „Индепендент“ воодушевена од Охрид: Дестинација богата со историја, исполнета со нијанси

„Индепендент“ објави текст со наслов „Зошто треба да го замените езерото Комо со Охридско Езеро“, наведувајки ги убавините на овој град во Македонија. Сарах Холт пишува за нејзиното доживување во Охрид.

– Луѓето пијат Аперол и еспресо и грицкаат пица, главите им се свртени кон пауни-зелената вода и ридовите. Сцената не би била на место во езерото Комо, но јас сум 1.300 милји оддалечена од северна Италија, во џебот на југозападна Северна Македонија наречен Охрид. На повеќе од 138 квадратни милји, Охридското Езеро е повеќе од двојно поголемо од Комо, факт што најдобро се цени при патување со брод околу брегот. Карстните карпи, обоени во калај и розева боја, се гледаат со километри, отстапувајќи го местото на непреченото зеленило на Националниот парк Галичица, Охрид.

Бродот и застанува пред Манастирот Свети Наум, источно православен манастир првично изграден во 10 век. Воодушевена од погледот кон езерото и пауни кои слободно шетаат за кои се мисли дека се симболи на воскресението во времето на Свети Наум. Влегува и во манастирската црква и ја открива просторијата обложена со фрески каде што е погребан Свети Наум. „Легендата вели дека ако го ставите увото на површината на гробот, сè уште можете да го слушнете неговото чукање на срцето, пишува за „Индепендент“ Сарах Холт.

За Охридското езеро вели дека е постаро од милион години и постаро од Италијанските езера, а градот Охрид е признаен како една од најстарите човечки населби во Европа.

– Шетајќи низ Стариот град и нагорнина до тврдината Цар Самоил од 11 век, добивам чувство дека чекорам низ историјата, пишува таа.

Сарах дава историска перспектива за градот, и дава податоци за творбите во градот. Не заборава да додаде дека Охрид е на листата на светско наследство на УНЕСКО од 1997 година. Областите на езерото се исто така вклучени во списокот, бидејќи тие се дом на повеќе од 200 видови растенија и 17 ендемични видови риби.

– Потоа, тука се бисерите. Охридските бисери, што ги носаеа кралицата Елизабета Втора и принцезата Дијана, се разликуваат од оние што ќе ги најдете на кое било друго место во светот, бидејќи се рачно изработени. Охридското Езеро е исто така клучен играч во актуелната винска ренесанса во Македонија. Откривањето на антички остатоци од зрно грозје сугерира дека виното се произведувало во областа на Македонија уште од неолитот. Сега, постојните поголеми винарии во земјата работат со експерти од цела Европа за да ја подигнат својата понуда и се отвораат зголемен број независни бутик винарии со намера да ја направат Македонија новопочитуван играч на светската винска сцена, додава Сарах.

Текстот го завршува со извонредни зборови за Охрид, велејќи „Додека уживам во виното и грицкам антипасти на сонце во областа за дегустација на винаријата, повторно добивам чувство дека би можела да бидам во Италија. Но, мислата набргу минува, затоа што Охрид е многу повеќе од Комо. Таа сама по себе е дестинација богата со историја, исполнета со нијанси“.

 

Претходна вестМладите претеруваат или навистина немаат добри услови за раѓање деца?
Следна вестЧетворица повредени во сообраќајка на магистралниот пат Охрид – Кичево