Од компликации со Ковид-19 починаа 26 лица, новозаразени се 1.321

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.836 тестирања, а регистрирани се 1.321 нов случај на Ковид-19 во Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12, Штип-40, Прилеп-57, Тетово-80, Струга-13, Велес-64, Битола-50, Охрид-31, Кавадарци-23, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-15, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-8, Кочани-29, Пробиштип-6, Демир Хисар-10, Пехчево-5, Берово-3, Валандово-4, Виница-13, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-12, Кичево-35, Ресен-10, Неготино-24 и два во Македонски Брод.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 433 оздравени пациенти од Скопје-207, Куманово-20, Штип-13, Прилеп-32, Тетово-42, Велес-11, Битола-19, Кавадарци-6, Гостивар-7, Гевгелија-13, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-4, Берово-5, Виница-4, Кратово-1, Свети Николе-7, Кичево-10 и по еден од Ресен и Неготино.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80 години), двајца од Штип (64 и 50 години), еден од Прилеп (66), еден од Тетово (71), двајца пациенти од Струга (66 и 59 години), еден од Велес (68), двајца од Битола (55 и 57 години), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80 години), еден од Кавадарци (71), еден од Гостивар (73), еден од Струмица (62), еден пациент од Крива Паланка (57), двајца од Радовиш (82 и 72 години) и еден пациент од Делчево (71). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјата од почетокот на епидемијата изнесува 42.540, бројката на оздравени пациенти е 25.353, на починати е 1.212, а бројот на активни случаи изнесува 15.975. Од вчера се регистрираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 18.647, активни 7.410
• Куманово 2.828, активни 738
• Дебар 398, активни 87
• Штип 2.018, активни 443
• Прилеп 1.909, активни 786
• Тетово 2.917, активни 963
• Струга 971, активни 204
• Велес 1.273, активни 722
• Битола 1.147, активни 573
• Охрид 1.035, активни 440
• Кавадарци 777, активни 357
• Гостивар 1.574, активни 468
• Гевгелија 518, активни 209 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.257, активни 627
• Крива Паланка 307, активни 98
• Радовиш 321, активни 115
• Крушево 57, активни 32
• Кочани 933, активни 295
• Пробиштип 277, активни 98
• Демир Хисар 127, активни 55
• Македонски Брод 120, активни 18
• Пехчево 69, активни 10
• Берово 261, активни 71
• Валандово 126, активни 39
• Виница 252, активни 125
• Делчево 332, активни 174 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 105, активни 64
• Свети Николе 573, активни 130
• Кичево 817, активни 334
• Ресен 309, активни 101
• Неготино 285, активни 189 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.836 теста се преку: ИЈЗ-1.165, ЦЈЗ Скопје-98, Авицена-436, Биотек-350, МАНУ -259, Жан Митрев (Филип Втори) -242, Систина со PCR метода -361, лабораторија Лаор –321, Судска медицина-20, ЦЈЗ Битола-118, Инфективна клиника-8, Синлаб-159, Ремедика-35, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -242, УК Пулмологија со алергологија – 2. Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид-19.

На Инфективната клиника примени се 10 пациенти, а вкупно хоспитализирани се 155. На кислородна поддршка се 134 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 деца позитивни и 3 суспектни на Ковид-19 и 27 возрасни пациенти позитивни и суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 7 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 56 пациенти, на клиниката за неврологија 21 пациент, на кожната клиника 23 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 80, а во болницата во Штип 60 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 534 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Според најновите податоци, бројот на активни случаи по скопските општини денеска е следен:

• Чаир – 444
• Гази Баба – 1007
• Аеродром -1161
• Карпош – 987
• Центар – 956
• Кисела Вода – 922
• Ѓорче Петров – 595
• Бутел – 389
• Шуто Оризари – 123
• Студеничани – 36
• Сарај – 81
• Арачиново -20
• Илинден – 183
• Сопиште – 57
• Чучер Сандево – 65
• Петровец –73
• Зелениково -42
• Странец – 119
• Нераспределен- 150

Претходна вестУкрадено возило во Приштина пронајдено во с. Горно Количани
Следна вестУште кој наш човек не стана в.д. директор?