ОЈО проверува дали пожарот во кафулето „Барон“ и убиството кај Блаце се поврзани настани

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде беше пронајдено безживотно тело на маж со прострелни рани. Убиен е таткото на Гани Туша. Пред убиството имало пожар во кафулето „Барон“ во Чаир. Гани Туша е осомничен за убиството на Орхан Бајрами – Оки и се наоѓа на издржување казна затвор.

При увидот подигнати се траги кои ќе бидат предмет на вештачење. Издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, а јавниот обвинител даде насоки да се извршат проверки и да се преземат дејствија за обезбедување на докази.

Во однос на пожар во угостителски објект во Чаир, увид извршила увидна екипа на МВР. Подигнати се траги од лице место, обезбедени се снимки од видео надзор.

Според првичните сознанија, пожарот е подметнат. Се постапува за откривање на сторителите и за проверка на евентуална поврзаност на двата настани.

Претходна вестДобил писмо со неидентификуван бел прав: смртна закана за синот на Трамп?
Следна вестИзложба на светски познатиот уметник Јонас Стал во МСУ