Поради коментар на Фејсбук, маж доби кривична пријава

Прилепчанец заработи кривична пријава поради коментар на Фејсбук. Тој е осомничен дека постирал коментар со кој промовирал или поттикнувал омраза и насилство.

– СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.М.(55) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

На објава поставена на социјалната мрежа Фејсбук, на 17.05.2023 пријавениот постирал коментар со кој промовирал или поттикнувал омраза и насилство, информираат од МВР.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не е портпарол за вработувањата во М-НАВ, но очигледно не е ниту некаков фактор во владата
Следна вестМаж се обидел да украде телефон од малолетничка на Бит Пазар