Пронајдена граната покрај патот Демир Хисар – с. Вардино

Вчера во СВР Битола Г.Ш. од Демир Хисар пријавил дека покрај локалниот пат Демир Хисар – с. Вардино, на место викано Липинци, атар на Демир Хисар, забележал неексплодирана артилериска граната калибар 75мм од Првата светска војна.

Гранатата е безбедно подигната од пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување.

Претходна вестСилјановска Давкова денеска во Управниот суд ќе го брани ставот дека АСЈО го прекршува изборниот законик
Следна вестСамо еден пилот за три авиони за гасење пожар