СДСМ го повлекува предлог-законот кој регулираше двојни државјанства на амбасадорите

Се повлекува од процедура предлог законот за надворешни работи каде има одредба околу можноста за двојни државјанства на амбасадорите на Македонија. Опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ тоа не го прифати и најави многу амандмани за да го спречи носењето на законот.

-За време на мандатот ВМРО-ДПМНЕ испраќале амбасадори кои имале двојни државјанства што е спротивно на закон. Го правеле тоа со безобзирно прекршување на Законот за надворешни работи. За тоа многу добро знае претседателот на собраниската комисија за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ. Целта требаше да биде да се дозволи кандидатите за амбасадори да имаат двојно државјанство, но да не можат да бидат амбасадори во земјата каде имаат второ држвјанство, соопшти СДСМ.

Според партијата, овој ист закон, со ист текст беше во процедура и во минатиот пратенички состав и тогаш ВМРО-ДПМНЕ немаше никаква забелешка, ниту пак поднесен еден амандман.

-Тогаш беше истиот претседател на собраниската комисија. Сега, во контекст на другите политички случувања во неговата партија, само глумат наводен патриотизам. Очигледна е блокадата и деструкција на се што работи Собранието наместо јавно да ги искажат забелешките во конструктивен правец. Шест пати губат на избори и никако да ја научат лекцијата. Ние нема да дозволиме некој да прави личен театар и да бие внатрепартиска битка во ВМРО-ДПМНЕ правејќи театар од Собранието. Затоа ќе го повлечеме предлог законот од процедура. Нема да дозволиме политиканство, нема да дозволиме деструкцијата на ДПМНЕ и нивната внатрепартиска битка да ја закочи работата на Собранието,се вели во соопшението.

Претходна вестМВР: Зајакнати контролите, запленети над 2500 пиротехнички средства
Следна вестПочинале 18 пациенти – најмладиот има 34 години, новозаразени се 357 лица