СДСМ: Нема разлика меѓу Мицкоски и Апасиев, тие се против Европа

Од партијата на власт оценуваат дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, под заложништво на Левица, се против сите стратешки одлуки, против Европа и европскиот пат на државата.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, според СДСМ, не го поддржаа почетокот на преговорите со ЕУ. Напротив, велат, кога на маса беше Европскиот предлог и заклучоците по него, ширеа хистерија, организираа насилни протести.

– Заедно со својот коалициски партнер Левица ширеа лажни вести за наводно загрозување на македонскиот јазик, го плашеа народот со асимилација и бугаризација која не се случи, туку напротив, преговорите со ЕУ започнаа со заштитен и признаен македонски јазик и идентитет. Не го поддржаа ниту Договорот со Фронтекс, прв Договор со ЕУ потпишан на македонски јазик без додавки и фусноти, признаен од сите земји членки. ВМРО-ДПМНЕ и Левица беа и се против членството во ЕУ. Уште една потврда за тоа е што не делегираа претставници во работните групи“, потенцираат од владејачката партија.

Додаваат дека како што се однесуваа кога државата стануваше членка на НАТО, продолжуваат со деструкциите и за евроинтеграциите.

– ВМРО-ДПМНЕ во заложништво на Левица е против секоја важна стратешка и државничка одлука. СДСМ заедно со народот нема да дозволи државата да биде заглавена, ниту пак да се врати назад“, реагираат од СДСМ.

Претходна вестАвтобусите ќе сообраќаат по неделен возен ред, жичарницата ќе работи вообичаено
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Крими тандемот Ковачевски – Груби е до гуша во кал